مصاحبه با ریچارد ناک

یکشنبه 8 آذر 1388 07:58 ق.ظ

نویسنده : Kiarash Gheybi
دوستان این جا مطلبی رو دو مورد مصاحبه با نویسنده كتاب های سه گانه نبرد باستانیان ، ریچارد ناك قرار دادم كه امید وارم خوشتون  بیاد . در زیر مصاحبه‌ای که مسئول سایت وزین (مدیوال دراگون) با نویسنده بزرگ فانتزی ، ریچارد ناک یکی از نویسندگان کتب وارکرفت (نویسنده : روز اژدها، شب اژدها، سه‌گانه چشمه جاودانگی، سه‌گانه چشمه‌ی خورشید، اژدهایان اوتلند، افسانه‌های هنر نبرد، طوفان‌خشم) انجام داده است را می‌خوانید. این مصاحبه در مورد کتاب اول سه‌گانه نبرد پیشینان : چشمه جاودانگی می‌باشد. (به دلیل زیاد بودن حجم این مصاحبه به دو قسمت تقسیم شده)

تاریخ مصاحبه : 18 فوریه 2004
قسمت اول

مدیوال دراگون

خوش اومدین و متشکرم از این که وقت خودتون رو به هواداران بلیزارد می‌دین.
ریچارد
خوشحالم که اینجام.

مدیوال دراگون
ما اینجاییم تا در باره کتاب جدیدتون نبرد پیشینیان : چشمه جاودانگی صحبت کنیم.

ریچارد
کتاب در آوریل منتشر می‌شه و اولین جلد از یک سه‌گانه اس که در زمان گذشته و حال وارکرفت رخ می‌ده.

مدیوال دراگون
قبل از اینکه درباره کتاب صحبت کنیم می‌خوام یه سوال درباره خودت بپرسم. می‌تونی به هواداران از خودت بگی؟
ریچارد
تقریبا ۱۷ ساله که نویسنده‌ام. ۲۴ تا داستان نوشتم و بیشتر از ۱۳ تا داستان کوتاه. دراگون‌لنس، وارکرفت، دیابلو رو نوشتم. مجموعه خودم، قلمروی اژدها و چندین چیز دیگه. بچه شیکاگو هستم، اما وقتم رو در جنوب می‌گذرونم. معتاد به بازی بودم. اما حالا تمام وقتم رو می‌نویسم.
مدیوال دراگون
یه مسیر طولانیه. بلیزارد شخص مناسبی رو برای نوشتن درباره حهانشون انتخاب کرد.
ریچارد
منم همین فکر رو می‌کنم. بلیزارد سه دنیای عالی بزرگ داره و من تو دوتاش نقش دارم.
مدیوال دراگون
من فکر می‌کردم که وقتتو تو آرکانگاس می‌گذرونی
ریچارد
آره، الان از شیکاگو و نیویورک برف کمتری داره.
مدیوال دراگون
۱. می‌تونی به ما بگی که چه جوری برای اولین بار به بلیزارد روبرو شدی؟
ریچارد
البته، اون‌ها منو انتخاب کردند.
مدیوال دراگون
اون‌ها باهات ارتباط برقرار کردن؟
ریچارد
کریس متزن یکی از طرفداران مجموعه قلمروی اژدهای منه. مخصوصا افسانه هوما و وقتی که زمانش رسید تا با هم مجموعه‌ای داشته باشیم، من یکی از افراد بالای لیست بودم. اون‌ها هم منو برای دیابلو می‌خواستن و هم برای وارکرفت.

مدیوال دراگون
سوال دوم رو هم جواب دادی
مدیوال دراگون
۲.ایده نوشتن روز اژدها رو تو به بلیزاد دادی یا اون‌ها از تو خواستن که بر اساس داستان‌های مشهور فانتزی‌ات بنویسی؟
ریچارد
بلیزارد فقط گفت که یه داستان در محدوده زمانی مشخصی می‌خواد. اون‌ها تمایل داشتن که من یکی بنویسم که برای شروع مجموعه‌ها مناسب باشه.
مدیوال دراگون
۳.می‌تونی به ما بگی چه‌موقع خودت رو شناختی و فهمیدی که یک نویسنده هستی و هنر فانتزی نویسی داری؟
ریچارد
من همیشه از خواندن و نوشتن داستان‌های فانتزی لذت می‌برم.از انواع دیگه هم خوشم میاد، اما خب به قدیما برمی‌گرده. تازمانی که نفس بکشم این‌کارو انجام می‌دم. انتخاب دیگه‌ای ندارم. فانتزی زندگی منه.
مدیوال دراگون
۴.داستان رو از روی کتاب راهنمای بازی نوشتی؟ یا اون‌ها فقط بهت گفتن که ادامه داستان رو بنویسی؟
ریچارد
داستان از خودمه. من از کتاب راهنما و دیگر اطلاعات (که هیچکس دیگه‌ای ندیده بود) بعنوان مرجع استفاده کردم اما فقط همین بود. اون‌ها یه داستان کاملا فانتزی توسط یه نویسنده واقعی می‌خواستن.
مدیوال دراگون
۵.چه رویداد‌های در زندگی حقیقی: تلویزیون، کمیک، داستان و ... روی تصوراتت تاثیر گذاشت تا اولین کتاب فانتزی رو نوشتی؟
ریچارد
من همه برنامه‌های علمی تخیلی رو نگاه می‌کردم، فیلم‌هایی مثل سندباد و درباره اژدهایان هرجا که می‌تونستم مطالعه می‌کردم. من تمام کمیک‌های دی‌سی و مارول رو می‌خوندم و داستان‌هایی که توسط راجر زلازنی، ار بوراگس، رابرت ای هاوارد و ... علاقه داشتم. شروع از اینا بود.
مدیوال دراگون
من هم کمیک‌های مارول رو دوست دارم.مخصوصا اکس من. من ۱۵۰۰ تا کتاب کمیک دارم. وقتی سفر در زمان تو کتاب جدیدت دیدم خیلی خوشم اومد.
ریچارد
من از سال ۱۹۸۸ یک نویسنده تمام وقت بود. چیزی نیست که تو رو پولدار کنه، اما از خودم خوشم میاد. کار طولانی‌ایه که خیلی دوستش دارم. اکس‌من عالیه. سفر در زمان یک عنصره اما مستقیم نیست.
مدیوال دراگون
اکس‌من همش درباره سفر در زمانه و حقیقت به‌طور متناوب وقتی که اتفاق میوفته تو خط زمان داستان قوس بر می‌داره.
مدیوال دراگون
۶.آیا مدرک دانشگاهی داری یا استعداد برای موفقیت کافیه؟ همین چند وقت پیش با نویسنده و طراح استارکرفت جولین کوانسکی مصاحبه کردم و او گفت هیچ وقت به کالج نرفته، هنوز موفقه و برای لوکاس آرت و بیوویر کار می‌کنه. و به نوجوانان این امید رو می‌ده که استعداد برای نوشتن نیازی به کالج رفتن نداره.
ریچارد
من به دانشگاه ایلی‌ نویز در کامپین رفتم. در نوشتن مدرک دارم. کالج برای همه لازم نیست. اما می‌تونه چیز‌های زیادی برای افزایش اطلاعاتت بهت یاد بده. من درباره سبک نوشتن نویسندگان چیزهایی آموختم که خودم هرگز تلاش نکرده بودم اون چیزا رو بفهمم. بهرحال، اگر یکی می‌تونه مطئنا اجباری نیست.
مدیوال دراگون
درسته، تو کالج کتاب‌های زیادی می‌خونی و تاثیر‌های گوناگونی از دیگر نویسندگان می‌گیری.
ریچارد
من دوستانی دارم که هرگز نرفتن یا تموم نکردن و کارشون رو بخوبی انجام می‌دن. البته، اون‌ها به‌سختی کار کردن تا به این‌جا رسیدن. اصل مهارت درون افراده. با وجود کامپیوتر خانگی، ما الان می‌تونیم تو خونه خودمون رو آموزش بدیم. برای افرادی مثه جولیان این خیلی خوبه.
مدیوال دراگون
۷.رونین در نهایت به روز اژدها برمی‌گرده؟ مربیش چی؟ وریسا چی (من فکر می‌کنم که اون الان یه الف خونه)، یا مرگ‌بال؟ چه کس دیگه‌ای نقش دوم تو داستان بود؟
ریچارد
رونین و کراسوس(کوریالستراسز) هردو درگیرن. وریسا یک الف خون نیست (با رونین بود). شخصیت‌های جدیدی خواهی دید که به مهمی این‌ها هستند. همچنین مرگ‌بال رو می‌بینی، اما چیزی که انتظار داری نیست و چیز‌های شگفت انگیز دیگه.
مدیوال دراگون
۸. برای سوال بعدی، یه خط زمانی از وقایع تاریخ وارکرفت می‌دم :
روز اژدها
آنسوی دروازه سیاه
سلطان قبایل
از خون و افتخار
هنر نبرد ۳ : سرزمین آشوب
قیام لیچ کینگ
بازگشت لژیون سوزان
نبرد کوه هایجال
سریر یخی
چقدر از روز اژدها می‌گذره؟ خیلی کوتاه، تاریخچه نمودار وقایع، رونین و کراسوس قبل از سفر در زمان در چه زمانی بودند؟ قبل یا بعد که وقایع برای اونا اتفاق میوفتن؟
ریچارد
در ادامه سقوط سرزمین الف‌ها و شکست خوردن لژیون سوزان است. من نمی‌دونم دقیقا کجاست.
مدیوال دراگون
وارکرفت ۳؟
ریچارد
شاید

مدیوال دراگون
هووم، این در همان زمانی که مراحل الف‌های شب در هنر نبرد ۳ رخ می‌ده است که آرتاس تبدیل به شهسوار مرگ می‌شه؟
ریچارد
الف‌های شب همیشه خودشون را بر اساس زمان کتاب نشون می‌دن. اون‌ها با الف‌های شبی که در گذشته بودن تفاوت دارن. اون‌هایی که در گذشته بودند از تمدن خیلی کمی داشتند و همشون شاهزاده آشارا رو پرستش می‌کردن. یه اشتباه بد.
مدیوال دراگون
زمان زیادی قبل از بوقوع پیوستن روز اژدها است.
ریچارد
بله. زمان زیادیه.
مدیوال دراگون
۹.شاید من در این‌باره نخوندم، اما در وارکرف ۳ هیچ اشاره‌ای به کمک اژدهایان در شکست دادن تهاجم دوم لژیون سوزان اشاره نشده. در تهاجم اول، نبرد پیشینیان سناریوس برای کمک به‌دنبال الکستراسزا شهبانوی اژدهایان و اژدهایانش رفت. غیبت او و اژدهایانش در هنر نبرد بر علیه لژیون سوزان ربطی به سفر زمانی رونین به گذشته نداره؟
ریچارد
آمدن رونین و کراسوس گذشته رو تغییر داد، ایجاد تغییراتی که به دستور بلیزارده. درکل وقایع یکسان هستند، اما نه بعضی چیزها. بخاطر اینکه نتیجه اولین تهاجم نتایج یکسانی در آینده داشت. غیاب اژدهایان در هنر نبرد ۳ بخاطر التیام دادن زخم‌هایی بود که اژدهایان بعد از نبرد ارک‌ها خورده بودند همون‌طور که در روز اژدها اشاره شد.
مدیوال دراگون
اونا همیشه با خطر انقراض مواجه‌اند. مخصوصا اینکه لیچ کینگ اون‌ها رو تبدیل به فراست‌ویرم می‌کنه.
ریچارد
دقیقا. اونا بسختی دارن بعد از روز اژدها تلاش می‌کنن تا خودشون رو احیا کنن. گرچه کراسوس مثه همیشه داره به نژادهای دیگه کمک می‌کنه.
مدیوال دراگون
این چیزی بود که کتاب جدید منو شیفته خودش کرد. می‌دونم که در اکس‌من وقتی سفر در زمان رخ می‌داد تغییرات اندکی در خط زمانی رخ می‌داد. اشاراتت در این مورد افکار زیادی رو به تخیلات می‌ده.
ریچارد
نشون می‌ده که کار تا اینجاش که خوب بوده.
مدیوال دراگون
منم خوشحالم.
مدیوال دراگون
۱۰. ایده نوشتن یک سه‌گانه از کجا اومد؟ آیا این ایده بزرگ بعد از نوشتن روز اژدها به ذهنت رسید و به بلیزارد پیشنهاد کردی یا بلیزارد از تو خواست که بیشتر در مورد وارکرفت بنویسی.
ریچارد
پس از آن بلیزارد از من سوال کرد. اونا مخصوصا منو واسه این سه‌گانه می‌خواستن. گرچه راه نوشتن دیابلو هم برای من باز بود. من از اون‌ها قدردانی کردم. اون‌ها واسه کار کردن خیلی عالی هستن. این خط داستانی توسط یکی دیگه درخواست شده بود اما به من دادنش.
مدیوال دراگون
تو سزاوارش هستی. حرفه و تجربه تو هماوردی در ژانر فانتزی نداره.
ریچارد
من همچین چیزی نگفتم، اما از تو مشتکرم.


ادامه دارد ....


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic