تبلیغات
Timer - متافیزیك 2

متافیزیك 2

یکشنبه 5 تیر 1390 04:32 ب.ظ

نویسنده : Kiarash Gheybi
دوستان این جا یه جور كامل تر در مورد متافیزیك آوردم.
در آینده هم مطالب بیش تری خواهم آورد.
امیدوارم خوشتون بیاد.
دوست دارم نظراتتون رو بدونم.
جهان میدان عظیمی از ارتعاش، نوسان و حركت است. هر آنچه كه در ظاهر بی جان و بی حركت می نماید، چیزی جز ارتعاش نیست. این همه شكوه و عظمت، حاصل بارش و تابش نامحدود و نامتناهی امواج انرژی است. هر مولكول یا سیستم كوچك و بزرگ در این جهان، ارتعاشات ویژه ی خود را داراست و ماده هر چه قدر هم متراكم باشد، دارای نوساناتی است كه در حوزه ی بینایی نمی گنجد. اگر جهان را بر اساس فیزیک تعریف کنیم، باز هم به نقطه ای بر می خوریم که علت و علیت حرکتها و انرژی ها را ناشناخته می داند.

«متافیزیک»، از دو واژۀ متا و فیزیک تشکیل شده است. متا به معنی ورا ، فرا و بعد است. فیزیک به معنی طبیعت و ماده. بنابراین متافیزیک یعنی فراتر از طبیعت ، ماورای طبیعت و ماورای ماده.

متافیزیك یا ترانس فیزیك (ماوراءالطبیعه) علم شناخت و هستی شناسی از نگاه برتر ، برگرفته از یك واژه ی یونانی به نام «متاتا فوسیكا» است كه به معنی گذر از موجودات محسوس، به بنیاد نامحسوس همین موجودات است. «توماس آكویناس»، متافیزیك را مابعدالطبیعه و ماوراءالطبیعه را «ترانس فیزیك» می داند و می گوید: « ما باید در بحث از آن از امور محسوس(مافی الطبیعه/فیزیك) به امور نامحسوس (ماوراءالطبیعه) اعتلا یابیم.»

متافیزیك در مورد اساسی ترین مسائل وجود صحبت می كند و تجربیات زیبای ماورایی و آگاهی فراحسی، محصول ورود به عرصه ی متافیزیك است. در واقع مسیر سخت و صعب معرفت و شناخت را مركب راهوار متافیزیك به درستی می پیماید و شگفت آورترین، زیباترین و عظیم ترین تجربه های درونی انسان در زمینه ی شناخت خود از طریق متافیزیك و ماوراءالطبیعه امكان پذیر می شود.

ما در متافیزیک از برترین و متعالی ترین بخش وجود سخن می گوییم. متافیزیک گوهر اصیل دریای وجود است. متافیزیک را می توان به چشم انداز وسیعی از نور و آگاهی تشبیه نمود که سراسر وجود خاکی انسان را جلا می بخشد. متافیزیک به انسان فرصت می دهد تا ماورای فکر و اندیشه و روز مرگی پرواز کند و انسانی که غرق در ماورای طبیعت است ، روحی متعالی است که در خاکدان حیات است اما ریشه در عالم معنا دارد. ریشه در ملکوت و نور.

متافیزیک، «من لم یذق لم یدرک» است که هر که چشید رهایش نمی کند و هر که نچشیده هرگز تصور زیبایی آن را ندارد.

متافیزیک همان ارجعی الی رب است. ارجعی الی رب (بازگشت به سوی پروردگار) در رهایی از افکار وهم آلود و پریشانی های روزمره اتفاق می افتد. حضرت مولانا، شنیدن خطاب ارجعیِ خداوند را در صورت توجه به حواس برتر امکان پذیر می داند و متافیزیک یعنی ماوراء حواس پنجگانه.

«سهروردی» در مورد حواس درونی، لذات باطنی و شناخت ، چنین می گوید: «دانستن حقیقت، مستلزم عملكرد حواس درونی است و لذات عالم تجرد(ماوراء) كه از طریق حواس درونی به دست می آید چنان عظیم است كه خودِ باطنی می خواهد از شدت ذوق جامه بردرد.»

ما در جهان ماده و محسوسات ظاهری ، چندگاهی زندگی می كنیم ، اما تمام وجودمان متعلق به جهان های دیگر و بزرگتریست بنابراین جهان روح و بطونی دارد كه ماوراء حواس بشر است. حضرت مولانا در این خصوص می فرماید:
غیب را ابری و آبی دیگرست آسمان و آفتابی دیگرست
ناید آن الا كه بر خاصان پدید باقیان فی لبس من خلقی جدید


متافیزیك، نحوه ی استفاده از توانمندیهای وجودی خود را به ما می نمایاند و به ما كمك می كند كه در حوزه هایی وارد شویم كه پیشرفت تمام جوانب حیات در ابعاد متعالی را در بر دارد و ما را یاری می كند كه توانمندی ؛ استعدادها و نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و در انتها به مسیر خودشناسی كه گام نخست خداشناسی است، هدایت شویم. «اسپینوزا»، در این خصوص می گوید: «هرقدر یك نفس قوای خود را بشناسد؛ به همان درجه آسانتر می تواند خود را هدایت و برای خود نظامی وضع كند و هر قدر انتظام طبیعت را بهتر بشناسد به همان اندازه آسانتر می تواند خود را از حصرهای بی فایده كنار بكشد.»

متافیزیک، از حصار رهیدن و به نور پیوستن را به ما می آموزد و راه سعادت یعنی زیستن در تطابق با متافیزیک. امانوئل کانت در این خصوص چنین می گوید: «سعادت انسان هنگامی تأمین می گردد که رفتار زمینی خود را ، مطابق جهان ماوراء الطبیعه تنظیم کند.»

متافیزیک با رشته های گوناگون در دانشگاههای معتبر دنیا تدریس می شود. در بیشتر کشورهای جهان مراکز معتبرعلمی ، آکادمیها ، دپارتمانها ، انجمن ها و مؤسسات زیادی به امور متافیزیکی می پردازند. برخی از این دانشگاهها از این قرارند.

متاسفانه متافیزیک هنوز در کشور ما به عنوان رشتۀ تحصیلی و دانشگاهی مطرح نشده است و هر گونه تلاش در این خصوص را کسانی انجام می دهند که به گونه ای یا سینه به سینه و یا از طریق سفر به دیگر کشورها آموخته اند. متافیزیک مرکب راهوار رسیدن به معرفت است و در تمام جنبه های زیستی حیات معنوی کاربرد دارد. نیاز به متافیزیک و ماوراء از جمله نیازهای اصلی بشر و تأمین کنندۀ سعادت انسان است. با امید به گسترش دانش متافیزیک .دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 5 تیر 1390 04:45 ب.ظ