10پیش بینی بزرگ دیجیتالی برای سال 2012

شنبه 30 آبان 1388 01:46 ق.ظ

نویسنده : Kiarash Gheybi
مطلب خوبیه.
امیدوارم خوشتون بیاد.
از ابتدای سال 2000 و ورود به هزاره سوم فناوری دستخوش تغییرات فراوان شد و نوسانات مختلفی را پیش روی خود تجربه کرد. این نوسانات در چند سال گذشته افزایش یافت و تا زمان آغاز بحران اقتصادی همواره رشد و پیشرفت فناوری را باعث شد. اگر چه از اواسط سال 2008 میلادی با آغاز بحران اقتصادی انگیزه شرکت ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت فناوری ارتباطات و اطلاعات کاهش یافت و این بازار به نوعی در رکود فرو رفت، اما برخی کارشناسان معتقدند رکود کنونی موقت خواهد بود و در آینده نزدیک، فناوری اطلاعات بار دیگر مسیر رشد و تعالی خود را طی خواهد کرد. با این توضیح، بزرگ ترین تغییرات در این زمینه طی سه سال آینده چه چیز خواهد بود؟ مرکز تحقیقاتی گارتنر که عنوان بزرگ ترین شرکت تحقیقاتی حوزه IT را نیز به خود اختصاص داده، برای پاسخگویی به این سوال مطالعات گسترده ای را انجام داده است تا دریابد مهم ترین درگیری ها و توسعه های فناوری در سال 2012 چه چیز خواهد بود.
به اعتقاد این مرکز، یکی از بزرگ ترین فضاهایی که هم اکنون آینده درخشانی برای آن پیش بینی می شود، نرم افزارهای متن باز است که روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می شود و به همین خاطر احتمال می رود طی سه سال آینده تحولات گسترده ای را پیش رو داشته باشد. از دیگر پیشرفت هایی که برای این دوره زمانی پیش بینی شده می توان به فناوری پادکست اپل، فناوری های مربوط به تلفن ها و همچنین نسل جدید فناوری های سازگار با محیط زیست موسوم به «فناوری های سبز» اشاره کرد. به اعتقاد گارتنر، این آینده ای است که مایکروسافت را چندان خوشحال نمی کند و آن را تا اندازه ای نگران می سازد.
در فضایی که پیش بینی می شود برخی فناوری ها از رقبای خود پیشی بگیرند و آنها را پشت سر بگذارند، گارتنر اعلام کرده است در سه سال آتی شرکت ها توجه بیشتر به نرم افزارهای متن باز و نسل جدید نرم افزارها و خدمات مبتنی بر اینترنت (Cloud Computing) خواهند داشت و بیش از پیش آنها را مورد بررسی قرار خواهند داد تا بتوانند ادامه حیات خود را به گونه ای دیگر تضمین کنند و هزینه های خود برای تهیه نرم افزار و برنامه های وابسته را به حداقل برسانند.
«داریل پالمر» مدیرعامل گارتنر و مسوول مرکز Gartner Fellow در کنفرانس مطبوعاتی این شرکت توضیح داد: «این دو فضا از جمله مواردی هستند که در سه سال آینده تاکید فراوان بر آنها خواهد شد. علاوه بر آنکه تاکنون شرکت های تولیدکننده نرم افزار تاکید کمی بر این محصولات داشته اند، کاربران نیز این نرم افزارها را به صورت جدی مورد استفاده قرار نمی داده اند. اما تا سال 2012 میلادی گستره حضور این نرم افزارها افزایش یافته و سطح بیشتری از کاربران را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.» گارتنر برای سه سال آتی 100 مورد پیش بینی کرده است که 10 پیش بینی برتر آن به ترتیب در زیر آورده شده است:
1- اپل توانمندتر می شود
به اعتقاد کارشناسان گارتنر، اپل هم اکنون یکی از موفق ترین تولیدکنندگان رایانه های شخصی و رایانه های همراه در سراسر جهان محسوب می شود و تا سال 2012 میلادی، سهم خود را از بازار جهانی رایانه ها تا دو برابر افزایش می دهد. از جمله مواردی که اپل در این دوره زمانی آنها را رشد خواهد داد، می توان به ادغام نرم افزارهای کنونی، نوآوری های نرم افزاری و افزایش ارتباط و هماهنگی میان دستگاه های دیجیتالی مختلف اشاره کرد و این در حالی است که به عقیده گارتنر، در این زمان دیگر شرکت های فعال در این حوزه قادر به ارائه این نوآوری ها نخواهند بود.
2- دستگا ه های جیبی با قابلیت اتصال به اینترنت
در سال 2012 میلادی بیش از 50 درصد کارمندانی که سفر می کنند، به دلیل روی کار آمدن نسل جدید دستگاه های دیجیتالی نظیر دستگاه های جیبی با قابلیت اتصال به اینترنت، نوت بوک ها را کنار می گذارند. به گفته شرکت مطالعاتی و تحقیقاتی گارتنر، در سال 2012 میلادی کاربران قادر خواهند شد فعالیت های روزانه کاری خود را در محیط های چندرسانه ای و چندمنظوره، با استفاده نسل جدید دستگاه های دیجیتالی انجام دهند.
3- نرم افزارهای متن باز مردمی تر می شود
طبق پیش بینی های شرکت گارتنر، در سال 2012 میلادی بیش از 80 درصد نرم افزارهای تجاری و سازمانی نرم افزارهای متن باز خواهند بود. آنچه انگیزه شرکت ها را در این زمینه افزایش می دهد تا بیش از پیش به سمت نرم افزارهای متن باز روی بیاورند، ارزان بودن آنها و افزایش ارتباط میان تولیدکننده و مصرف کننده نرم افزار است که باعث می شود خدمات پس از فروش آن نیز به صورت گسترده تر و بهتر در اختیار کاربران قرار گیرد. گارتنر بر این باور است که به منظور حضور در بازار و رقابت با دیگر شرکت‌ها، تولیدکنندگان بزرگ نرم افزارها مجبور خواهند شد به تولید نرم افزارهای متن باز نیز بیندیشند.
4- توسعه نرم افزارها بین کاربران
در سال 2012 میلادی دست کم یک سوم ابزارها و نرم افزارهایی که در شرکت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، سرویس ها و خدمات مبتنی بر اینترنت است که جایگزین نرم افزارهای رایانه ای می شوند. این جریان برمبنای تاکید بیشتر بر مدل نرم افزارهای SaaS در شرکت ها دنبال خواهد شد و افزایش سرمایه گذاری شرکت ها روی این نرم افزارها را به دنبال خواهد داشت.
5- افزایش تاکید شرکت ها بر ابزارهای Cloud Computing
در سال 2012 میلادی بیش از 40 درصد نرم افزارها و ابزارهایی که برای زیرساخت های IT خریداری می شود، بر مبنای اینترنت و خدمات آنلاین خواهد بود. افزایش پهنای باند برای سازما ن ها و شرکت ها موجب خواهد شد مراکز زیرساخت فناوری، خدمات خود را با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر در اختیار کاربران بگذارند و نسل جدید سرویس های مبتنی بر Cloud Computing بیش از گذشته در اختیار کاربران قرار گیرد. گارتنر در این خصوص توضیح داده است در این دوره زمانی، خریداران محصولات IT تاکید بیشتری بر ابزارهای مبتنی بر اینترنت خواهند داشت.
6- نرم افزارهای سبز حامی محیط زیست
در سال جاری میلادی تاکید شرکت ها بر تولید محصولات سازگار با محیط زیست نسبت به سال قبل بیشتر شد. این طور که بررسی ها نشان می دهد در سال 2009 میلادی سازگاری فناوری های دیجیتالی با محیط زیست یکی از شش عامل اصلی در خرید نسل جدید فناوری ها بوده است. اگرچه این روزها بیشتر شرکت ها سعی دارند محصولاتی سبز و سازگار با محیط زیست را روانه بازار کنند، اما پیش بینی می شود در سال 2012 میلادی حجم گسترده ای از فناوری هایی که در اختیار کاربران قرار می گیرد، از خانواده فناوری های سبز باشد.
7- مشخصه نوظهور اثرات ناشی از کربن
انرژی و گاز دی اکسیدکربن تا سال 2010 میلادی به موضوع اصلی مربوط به رایانه های شخصی در بیش از 75 درصد تمامی سازمان ها تبدیل خواهد شد. مرکز گارتنر معتقد است در حال حاضر بیشتر عرضه کنندگان فناوری از چرخه کامل محصولات خود و اثرات ناشی از انرژی های مصرف شده در آنها و همچنین گازهای دی اکسید کربنی که به وسیله آنها تولید می شود، خبر ندارند و تنها تعداد کمی از شرکت ها بررسی های خود در این زمینه را آغاز کرده اند. از سال 2009 مساله تولید گازهای مخرب و آلوده توسط نسل جدید فناوری ها آغاز شده است و پیش بینی می شود این روند در سه سال آینده بسیار قوت گیرد.
8- نشانه های «سبز» در چرخه تهیه فناوری
تا سال 2011 میلادی نشانه های «سبز» در بیشتر شرکت ها و سازمان ها یافت خواهد شد. طی سه سال آتی شرکت های بزرگ فناوری های جامع و گسترده ای را که در اختیار سازمان های بزرگ قرار می دهند، با تاکید بر «سبز» بودن آنها این فناوری ها را عرضه کنند. شرکت هایی نظیر Timberland و Home Depot از جمله مراکزی هستند که هم اکنون این جریان را آغاز کرده اند و با عرضه محصولاتی نظیر Green Index سعی کرده اند سازمان ها و شرکت های بزرگ تجاری را بیش از پیش با محیط زیست سازگار کنند. احتمال می رود این جریان در سال 2012 میلادی به اوج خود در سال های اخیر برسد.
9- تقویت فناوری های مصرفی IT
شرکت مطالعاتی و تحقیقاتی گارتنر بر این باور است که در سال 2012 میلادی هدف غایی شرکت ها، تولید ابزارها و محصولاتی برای کاربران معمولی و خانگی خواهد بود. قابلیت اتصال به اینترنت و استفاده از رابط های کاربری با مرورگرهای پیشرفته مهم ترین فناوری هایی خواهد بود که در زندگی روزانه مردم استفاده می شود. در این دوران مردم بر اساس فناوری های موجود برای زندگی و کار خود تصمیم می گیرند. سازمان های بزرگ فعال در حوزه فناوری اطلاعات در سه سال آتی کمک فراوانی در افزایش دسترسی کاربران به خدمات IT و انجام کارهای روزانه به وسیله آنها خواهد کرد.
10- گسترش چاپگرهای سه بعدی
به عقیده کارشناسان شرکت تحقیقاتی گارتنر در سال 2011 میلادی تعداد چاپگرهای سه بعدی در منازل و شرکت ها در سراسر دنیا نسبت به سال 2006 تا 100 برابر افزایش خواهد یافت. این دستگاه ها به کاربر امکان می دهند فایل خود را به صورت دیجیتالی به ابزاری شبیه به چاپگر انتقال دهند و بتوانند تصاویر چاپ شده سه بعدی در اختیار داشته باشند. چاپگرهای سه بعدی برای نخستین بار با قیمت کمتر از 10 هزار دلار در سال 2008 به بازار معرفی شدند. احتمال می رود در سال 2012 میلادی قیمت این محصولات تا چندین برابر کاهش یابد.دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic